• امروز چهارشنبه, 29 شهریور 1396 - Wed 09 20 2017
 • www.pprc.tums.ac.ir

  ژن‌های نخبه دارند از کشور می‌روند

  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری و توجه ایشان بر توسعه علمی کشور موجب شد تا برای بررسی راهکارهای وزارت بهداشت برای تحقق این سیاست‌ها به سراغ قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برویم.

  شاهین آخوندزاده  در این گفت‌وگو به خروج نخبگان از کشور، حقوق کم و زندگی زیر خط فقر رزیدنت‌ها در ایران، هدر رفتن بودجه پژوهشی کشور در موازی کاری‌ها، چرایی عدم ابداع دارو در کشور و کاهش رشد علمی کشور در سال 2013 اشاره‌ داشت.

  فارس: این تحولی که 10 هزار میلیارد تومان در نظام سلامت ایجاد خواهد کرد به چه صورت است؟

  آخوندزاده: در بیمارستان‌های ما دانشجویانی هستند که بعد از قبولی در یک آزمون سخت، مشغول گذراندن دوران دستیاری خود هستند. این دانشجویان تمام خدمات یک پزشک متخصص را ارائه می‌کنند، شیف شب می‌ایستند اما در نهایت ماهی 500 هزار تومان حقوق می‌گیرند. این حقوق در آمریکا 4 هزار دلار است. یعنی حقوقی که می‌تواند تشکیل خانواده بدهد و وسایل رفاهی را برای خانواده خود فراهم کند. آیا فردی حاضر است 15 روز بی‌خوابی بکشد تنها برای ماهی 500 هزار تومان؟

   

  مطالعه بیشتر...

  آلزایمر در میانسالی کلید می‌ خورد

  <آهسته شروع می‌شود. خیلی آهسته و خیلی كند هم پیشروی می‌كند.> این را دكتر مریم نوروزیان، مدیر بخش علمی انجمن آلزایمر ایران درباره این بیماری می‌گوید و هشدار می‌دهد كه: <حتی می‌گویند اگر شما قرار است در ۶۰ سالگی به این بیماری مبتلا‌ شوید، احتمالاً از ۳۵ سالگی، مقدمات این بیماری در شما شروع شده است.> اما به هر حال این بیماری را كه امسال صدمین سال تولد كاشف آن است، به عنوان یكی از مهم‌ترین بیماری‌های دوران سالمندی می‌شناسند. با دكتر نوروزیان در همین خصوص به گفتگو نشسته‌ایم.
   ‌خانم دكتر! می‌شود گفت كه آلزایمر دقیقاً معادل اختلا‌ل حافظه است؟
  ‌▪ البته مهم‌ترین و شایع‌ترین علامت بیماری، اختلال حافظه است. اما این اختلال در بیماری آلزایمر ویژگی‌های خاصی دارد كه باید به آن دقت داشت. اصولا حافظه بر سه نوع است.حافظه دور، حافظه نزدیك و حافظه اخیر. حافظه دور، مربوط به سالیان قبل است مثلا یادآوری دوران جوانی یا كودكی و حوادث ۲۰ سال پیش. این نوع حافظه در بیماری آلزایمر كمتر و دیرتر آسیب می‌بیند و اختلال آن در مراحل پیشرفته بیماری رخ می‌دهد.
  اما آن نوع حافظه‌ای كه در بیماری‌ آلزایمر اهمیت دارد و معمولا آسیب می‌بیند، حافظه اخیر است،‌ كه یادآوری خاطرات چند ساعت یا چند روز قبل است. بسیاری از مردم به ما مراجعه كرده و می‌گویند بیمارشان حافظه بسیار قوی دارد، چون حوادث سال‌ها قبل را به خوبی به یاد می‌آورد. در حالی كه موضوع مهم یادآوری خاطرات چند ساعت قبل است كه در این بیماری مختل می‌شود و...

  مطالعه بیشتر...

  متاهل ها آرامتر هستند يا مجردها؟

  «پسرت معتاد است؟ دخترت پرخاشگر و دردسرساز است؟ بهترين راه‌حل اين است که يک همسر خوب برايش پيدا کنی تا سر به راه شود و طعم خوش آرامش را در زندگی اش تجربه کند.» اين جملات را کم نشنيده‌ايم اما آيا به راستی کليد گشايش همه مشکلات و راز خوشبختی و رسيدن به آرامش در زندگی دخترها و پسرها فقط در ازدواج خلاصه می شود؟ آيا متاهل‌ها آرامش بيشتری را تجربه مي‌کنند؟ اينها پرسش‌هايی است که برای پاسخ به آنها رفته ايم سراغ دکتر علی اکبر نجاتی صفا، روان‌پزشک و عضو هيات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران.

  آيا واقعا متاهل يا مجرد بودن می تواند تاثيری در آرامش افراد داشته باشد؟

  مطالعات حاکي از اين است که متاهل‌ها و به‌خصوص آقايان متاهل، سلامت روانی و حتی جسمی بيشتری را تجربه می کنند. البته بيشتر اين تحقيقات در ساير کشورها انجام شده است. با اين حال روی ديگر سکه را نيز نبايد ناديده گرفت چرا که ممکن است به طور کلی افراد سالم‌تر از نظر جسمی و روانی بيشتر از سايرين ازدواج کنند. از سوی ديگر شرايط زندگی مشترک هم تاثير زيادی در ايجاد يا سلب آرامش در زن و مرد خواهد داشت.

  مطالعه بیشتر...

  کاهش لجبازی کودکان مستلزم ایجاد فضای ارتباطی مثبت با والدین

  یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با اشاره به اینکه لجبازی در کودک معمولا به صورت بد رفتاری بروز می کند گفت: ایجاد فضای ارتباطی مثبت بین والدین و کودک بهترین کمک کننده برای بر طرف کردن لجبازی است و استفاده از روشهای تشویقی کلامی به خصوص زمانی که کودک مطیع است توصیه می شود.

  دکتر جواد محمودی قرائی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: لجبازی کودکان به صورت مقابله جویی با منابع قدرت مانند پدر و مادرخود را نشان می دهد به نحوی که معمولا کودکان خواسته والدین را انجام نمی دهند یا به نوعی بر خواسته خود پا فشاری می کنند و یا عمدا کاری می کنند که می دانند باعث ناراحتی آنها می شود. همچنین در مواردی تلافی جویی می کنند و یا نسبت به والدین از خود پرخاشگری نشان می دهند.

  لجبازی در دوسالگی و نوجوانی طبیعی است!

  وی با اشاره به این که لجبازی کودکان در بعضی از سنین مانند دو سالگی و نوجوانی جزء رشد طبیعی محسوب می شود افزود: در این شرایط کودک با لجبازی اعلام استقلال و موجودیت می کند ولی در صورتی که شدت آن بیش از حد انتظار باشد، نشاندهنده یک اختلال است همچنین لجبازی در سایر سنین و به غیر از دو مقطع سنی یاد شده در صورتی که باعث به هم زدن روابط با والدین شود و یا تنش و استرس زیادی را ایجاد کند به عنوان اختلال در نظر گرفته می شود.

  مطالعه بیشتر...

  مصاحبه با دكتر شاهين آخوندزاده، معاون پژوهشی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران

  بي ترديد يكي از پژوهشگران برجسته كشورمان در حوزه علوم پايه و پزشكي، دكتر شاهين آخوندزاده مي‌باشد. دانش و تجربه در عين جواني از ويژگي‌هاي بارز اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران است. وي هيأت علمي افتخاري مؤسسه فرزان نيز مي‌باشد.
  هم‌اكنون توجه شما را به گفتگويمان با دكتر شاهين آخوندزاه، جوان‌ترين استاد (full professor) كشورمان جلب مي‌كنيم.
   

   با عرض سلام. آقاي دكتر لطفاً مختصري در مورد بيوگرافي و سوابق علمي و پژوهشي خودتان بفرماييد؟
  من فارغ‌التحصيل دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران هستم و با وجود امكان پذيرش در رشته پزشكي به دلايل ع
  لايق مادرم، اين رشته را انتخاب كردم. به معلمي علاقه وافر دارم. پس از قبول در دانشگاه در سن 16 سالگي در سال 63 و 64 به عنوان دبير زيست شناسي و شيمي در دبيرستان هدف مشغول به تدريس شدم.
  در حين دوران دانشجويي به عنوان مدير دارو و تجهيزات پزشكي بنياد جانبازان و در قسمت ش-م-ر سپاه همكاري داشتم. بعد از فارغ‌التحصيل شدن به عنوان مشاور عالي رئيس سازمان بهزيستي كشور مشغول به كار شدم كه حدود 1 سال طول كشيد و در زمان وزارت دكتر ملك زاده موفق به اخذ بورس PhD  شدم و در كشور انگلستان به مدت فقط 2 سال و 8 روز در رشته neuroscience  مدرك PhD را گرفتم به طوريكه معاون دانشگاه انگلستان در نامه‌اي به وزارت بهداشت و درمان اين موفقيت (گرفتن PhD در مدت زماني كم) را به ايشان تبريك گفته و اظهار
  داشتند كه اولين دانشجوي خارجي بوده كه توانسته است مدرك PhD را در مدت زمان 2 سال اخذ كند.
  پس از بازگشت به مدت 1 سال به عنوان معاون پژوهشي بيمارستان روزبه در سال 74 فعاليت كردم اين دوران همزمان با دوران كمبود امكانات جهت فعاليت پژوهشي بود با اين حال در سال 75 اولين offline Email  را براي اين بيمارستان
  راه اندازي كرديم كه از طريق اين Email موفق به گرفتن پذيرش به عنوان استاديار پژوهشي در Brain Research Institute درNiigata ژاپن شدم پس از پايان اين دوره به عنوان دانشيار در گروه روان پزشكي دانشگاه كويت استخدام شدم.

  مطالعه بیشتر...