• امروز چهارشنبه, 29 شهریور 1396 - Wed 09 20 2017
 • www.pprc.tums.ac.ir

  انتشار كتاب آزمون‌هاي روان‌شناختي و روان‌دارويي

  مركز تحقيقات روان‌پزشكي و روان‌شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران، كتاب آزمون‌هاي روان‌شناختي و روان‌دارويي در كودكان و نوجوانان را به بازار نشر ارايه كرد.
  دكتر محمدرضا محمدي استاد روان‌پزشكي كودك و نوجوان و مؤلف اول اين كتاب، انگيزه تدوين آن را چنين بيان كردند: « دانشجويان و محققاني كه براي انجام پايان‌نامه و يا طرح‌هاي تحقيقاتي قدم در وادي روان‌پزشكي و روان‌شناسي مي‌گذارند در جستجوي ابزارهاي تحقيقاتي مناسب، با مشكلات زيادي روبرو مي‌شوند. در بيشتر مواقع، پرسش‌نامه‌ها و مقياس‌هاي مورد نياز خود را از طريق دوست و آشنا فراهم مي‌كنند يا از انتهاي پايان‌نامه‌هاي ناخوانا كپي مي‌كنند. سپس همان را تكثير كرده و در اختيار بيمار و يا آزماينده قرار داده و اقدام به تكميل آن مي‌كنند. عدم دقت كافي در صحت و كامل بودن آزمون‌ها يا حتي ناخوانا بودن آنها، اطلاعات جمع‌آوري شده در فعاليت‌هاي تحقيقاتي را با خطاهاي غيرقابل اغماض و در عين حال قابل پيشگيري روبرو مي‌كند.»
  وي در ادامه افزودند: « با توجه به تقاضاي مكرر و روزمره دانشجويان پزشكي، پزشكان عمومي، دستياران روانپزشكي، دانشجويان مقطع دكتراي روانشناسي باليني، دستياران فوق تخصصي روانپزشكي كودك و نوجوان، همچنين نياز رشته‌هاي مختلف روان‌شناسي، مشاوره و مددكاري به آزمون‌ها، پرسش‌نامه‌ها و مقياس‌هاي روان‌شناختي و روان‌دارويي، بر آن شديم تا مجموعه‌اي از آزمون‌‌هاي جمع‌آوري شده با تأكيد بر موارد كاربردي در حيطه كودكان و نوجوان را كامل‌تر نموده و به صورت كتابي تدوين كنيم تا قابليت دسترسي به آن براي همه علاقه‌مندان فراهم باشد. گرچه اين فعاليت قريب به 5 سال به طول انجاميد و با دشواري‌هاي زيادي همراه بود وليكن به گمان ما اين اقدام مي‌تواند بستري باشد براي تسهيل كاربرد آزمون‌ها و گام نخستي باشد براي استاندارد كردن آنها در جمعيت و نمونه ايراني.»
  دكتر محمدي معلمان را نيز جامعه هدف ديگر اين كتاب عنوان كردند تا علاوه بر بكارگيري آزمون‌هاي هوش و استعداد، با ملاحظه و تأمل در آزمون‌ها به خصوص در زمينه اختلالات، بهتر بتوانند اشكالات و اختلالات احتمالي دانش‌آموزان خود را تشخيص دهند و آنها را هر چه سريع‌تر به مشاوران، روان‌شناسان، و روان‌پزشكان ارجاع دهند.
  اين كتاب مجموعه‌اي بيش از 170 آزمون است كه در 22 فصل و 918 صفحه توسط انتشارات تيمورزاده در بهار سال 1386 منتشر و عرضه شده است.


  آزمون ماتریس های پیشرونده پیشرفته ریون فرم های درمان روان دارویی  اختلال استرس پس از رویداد آسیب زا

  اختلال وسواس فکری عملی اختلالات تیک اختلالات خلقی

       
   اختلالات رفتاری و سازگاری اختلالات روان پریشی ارزیابی شخصیت

       
   ارزیابی عملکرد ارزیابی کلی آزمون های مربوط به اعتیاد و سوء مصرف مواد 

       
   آزمون های هوش، استعداد و خلاقیت آزمون هوش استیون لانگر آزمون هوش سانتوچی

       
  آزمون هوش کتل آزمون هوش لورژ ثرندایک آزمون هوش ناوابسته به فرهنگ کتل

       
   اعمال تکانشی  بلوغ و بهداشت باروری  پرسش نامه اختلالات عاطفی و اسکیزوفرنیا برای کودکان

       
   مذهب و معنویت  اختلالات خلقی  سایر آزمو نها